piątek, 10 grudnia 2010

Uniwersytet w Stanfordzie, Julia de Burgos i Kate Smith

Prywatny uniwersytet w Stanfordzie, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, w Dolinie Krzemowej. Został założony przez senatora, byłego gubernatora Kalifornii Lelanda Stanforda i jego żonę Jane Lathrop Stanford w 1891 na kilka dni przed rocznicą szesnastych urodzin zmarłego na na dur brzuszny syna, Stanforda juniora. Zmarły syn Stanfordów został patronem uniwersytetu po to, „aby dzieci Kalifornii były naszymi dziećmi”. Absolwenci tej uczelni stworzyli firmy takie jak Electronic Arts, Yahoo!, Google, Nike. Każdego roku Stanford przyjmuje około 6.800 studentów studiów licencjackich oraz około 8.300 studentów studiów magisterskich i doktoranckich ze Stanów Zjednoczonych i całego świata. Uniwersytet jest podzielony na szkoły, do których należą: Szkoła Biznesu Uniwersytetu Standford, Szkoła Prawa Uniwersytetu Standford, Medyczna Szkoła Uniwersytetu Standford oraz Szkoła Inżynierii Uniwersytetu Standford. Stanford jest sklasyfikowany na drugim miejscu w ogólnym rankingu wszystkich uniwersytetów na świecie opracowanym przez Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata i zajmuje czwarte miejsce w Stanach Zjednoczonych w rankingu programów studiów licencjackich U.S. News & World Report.
Julia Constancia Burgos García (17 lutego 1914 - 6 lipca 1953) jest uważana przez wielu za największego poetę urodzoną w Puerto Rico, a wraz z Gabriela Mistral , uważana jest za jednego z największych poetów Ameryki Łacińskiej .Była również rzecznikiem niepodległości Portoryko i gorącym obrońcą praw obywatelskich oraz kobiet Afryki / Afro-Caribbean pisarzy.19 lutego 1987 r., hiszpański Wydział University of Puerto Rico odznaczył pośmiertnie Julia de Burgos, przyznając jej tytuł doktora ludzkich liter i Sztuki.
Film dokumentalny o życiu Julia de Burgos powstał w 2002 roku pod tytułem "Julia, toda en mi ..." ("Julia, all in me...") directed and produced by Ivonne Belen . ("Julia, wszystko we mnie ...") reżyseria i produkcja Ivonne Belen . Kolejny film biograficzny o swoim życiu, "Vida y poesia de Julia de Burgos," został sfilmowany i wydany w Puerto Rico w 1978 roku.
W dniu 14 września 2010 r. w ramach uroczystości w San Juan , United States Postal Service
zafascynowany życiem i twórczością Burgos wydał pierwszej klasy znaczek pocztowy.

Kathryn Elizabeth "Kate" Smith (01 maja 1907 - 17 czerwca 1986) to amerykańska wokalistka , znana z jej interpretacji Irving Berlin s '" God Bless America ". Nigdy nie wyszła za mąż, chorowała na cukrzycę. Zmarła 17 czerwca 1986 (w wieku 79) w Raleigh, Karolinie Północnej. 26 października 1982 r. Smith otrzymała Presidential Medal of Freedom najwyższy honor Ameryki cywilnej, przez prezydenta USA Ronalda Reagana .W 2010 roku w USA wydano okolicznościowy znaczek, którego grafika została oparta na fotografii Smith z w 1960 roku..

http://www.youtube.com/watch?v=0aSGDnE-Sm8&feature=related

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz